Encyklopédia pojmov

Srdcová frekvencia

Srdcová frekvencia je rýchlosť, akou tepe srdce. Vyjadruje sa v počtoch srdcových sťahov (tepov) za minútu. V pokoji sa srdcová frekvencia pohybuje medzi 60 a 90 tepmi za minútu. Zvyšuje sa pri námahe a zvýšenej záťaži, alebo napríklad pri strese.

Príliš vysoký tep aj v kľudovom režime môže byť príznakom srdcového ochorenia, ale môže mať aj iné príčiny - na vine je často hormonálna antikoncepcia, stres, nevhodný životný štýl a obezita. Neváhajte sa preto poradiť s lekárom.

Ak nie ste aktívny športovec a máte príliš nízky pulz, ktorý sprevádza dýchacie ťažkosti a výrazná únava, môže sa jednať o závažný problém a je tiež vhodné vyhľadať lekára. Veľmi nízky tep je nutné riešiť aplikáciou kardiostimulátora.

Čo je kardiostimulátor a ako funguje?

Udržiavanie správnej tepovej frekvencie je pre zdravie veľmi dôležité. Vyvážený jedálny lístok a dostatočné množstvo pohybu je ideálny prevenciou. Z pohybu si však vyberajte hlavne aeróbne aktivity, napríklad svižné, dlhé prechádzky.

Ako si správne zmerať srdcový pulz?

  1. Buďte v pokoji, uvoľnite sa - ideálne už 5 min pred samotným meraním.
  2. Prestaňte pracovať, odložte mobilný telefón, nečítajte.
  3. Kľude dýchajte a nehovorte.
  4. Zapnite stopky a minútu počítajte údery srdca.

Túto metódu môžete použiť, keď nemáte práve po ruke tlakomer, ktorý vie srdcový pulz presne a spoľahlivo zmerať.

Súvisiace stránky

Pošlite to ďalej. Aj vaši priatelia ocenia rady odborníkov
Nahor
Britská spoločnosť pre hypertenziu, Americké združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov, Európska spoločnosť pre hypertenziu a Nemecká liga pre hypertenziu odporúčajú tlakomery Veroval®.
© 2024 HARTMANN-RICO spol. s.r.o., Einsteinova 24 (Aupark Tower), 851 01 Bratislava