Encyklopédia pojmov

Preeklampsia

Preeklampsia je závažné ochorenie, ktoré sa môže objaviť v tehotenstve. Niekedy sa mu hovorí tiež „tehotenská toxikóza“ alebo „EPH gestóza“ podľa prvých písmen troch najdôležitejších príznakov: edémy (opuchy), proteinúria (výskyt bielkovín v moči) a hypertenzia (vysoký krvný tlak mamičky). Niekedy je choroba spojená tiež s horúčkou, rýchlym tepom, bolesťou hlavy, rozmazaným videním alebo bolesťou pri močení. Prichádza úplne náhle, spravidla až po 20. týždni.

Preeklampsia sa objavuje u 6–8 % tehotenstiev. Častejšie ohrozuje mamičky mladšie než 20 a staršie než 40 rokov, ženy trpiace cukrovkou a mamičky s viacpočetným tehotenstvom. Vyššie riziko majú tiež prvorodičky alebo ženy s ochorením ciev. Tiež vysoký krvný tlak je rizikovým faktorom. Často nie je nutné zvýšený tlak v tehotenstve znižovať. Často ide o prirodzenú reakciu tela, ktorá mu napomáha dostatočne prekrviť placentu a zaistiť správny vývoj bábätka. Je však užitočné tlak sledovať a strážiť, aby nerástol príliš.

Čo sa deje pri preeklampsii

Za normálnych okolností sa k bábätku v brušku tehotnej ženy dostávajú živiny a kyslík cez placentu. Za určitých okolností sa môže stať, že sa cievy v nej neotvoria úplne a k dieťaťu sa dôležité látky nedostávajú tak, ako by mali. Plod sa snaží ich prísun zaistiť. Začne vylučovať látky, ktoré zvýšia tlak krvi mamičky. Keď krv prúdi v tele väčšou silou, jednoduchšie sa dostane tiež cez placentu. Problém je v tom, že tieto látky útočia na cievne steny v tele tehotnej ženy a spôsobujú zmeny v niektorých orgánoch. Odumierajú bunky v pečeni, z obličiek unikajú bielkoviny. Kvôli tomu sa zahusťuje krv, voda z nej sa dostáva mimo cievy, a tak vznikajú opuchy. Môže sa narušiť tiež rovnováha zrážanlivosti krvi.

Pokiaľ sa choroba rozvinie a skomplikuje, môže nastať eklampsia, diseminovaná intravaskulárna koagulopatia (DIC) alebo HELLP syndróm. To sú závažné stavy, ktoré je možné vyliečiť, ale ohrozujú mamičku i dieťa.

Ako na prevenciu preeklampsie

Choďte na pravidelné prehliadky k svojmu gynekológovi. Ten vám vždy zmeria tlak a zistí, či nie je bielkovina v moči. Existujú tiež ďalšie ochorenia, ktoré sa prejavujú podobne, a preto sa nemusíte ihneď báť. Pokiaľ chcete mať istotu, že na akýkoľvek problém prídete včas, merajte si aj doma tlak spoľahlivým tlakomerom.

Pošlite to ďalej. Aj vaši priatelia ocenia rady odborníkov
Nahor
Britská spoločnosť pre hypertenziu, Americké združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov, Európska spoločnosť pre hypertenziu a Nemecká liga pre hypertenziu odporúčajú tlakomery Veroval®.
© 2024 HARTMANN-RICO spol. s.r.o., Einsteinova 24 (Aupark Tower), 851 01 Bratislava