Potraviny, ktoré vám pomôžu znížiť vysoký tlak

Nemusíte sa vzdávať jedál, ktoré máte radi. Zvýšte podiel zdravších potravín a obmedzte naopak to, čo vám škodí. Zhodíte tak nadbytočné kilogramy, budete zdravší a spokojnejší.

Zaraďte do svojho jedálneho lístka

Cesnak
Pri liečbe vysokého tlaku sa používal už v starom Grécku. Pozor by si mali dať len ľudia s citlivým žalúdkom alebo žlčníkom. Pomôže, keď cesnak rozpolíte a vykrojíte z neho zelený stred.
Cibuľa
Znižuje vysoký krvný tlak a obsah tuku v krvi, navyše rozpúšťa krvné zrazeniny. Aj preto je skvelým prostriedkom proti srdcovému infarktu.
Zeler
Pomáha ľudskému telu mnohými spôsobmi. Jedným z nich je i blahodarné pôsobenie na krvný tlak.
Červená repa
Pomáha nielen znížiť hodnoty krvného tlaku, ale pôsobí tiež ako prevencia rakovinových ochorení. Repa samotná alebo jej šťava zmiešaná s medom vám pomôže tiež na prekyslený žalúdok a pálenie záhy.
Uhorka
Nie je v nej toľko vitamínov ako v inej zelenine, zato ale veľa minerálnych látok. Tiež uhorková šťava pri pravidelnom používaní znižuje hypertenziu.
Grapefruity
Znižujú tlak vďaka vysokému obsahu draslíka. Navyše vydržia výrazne dlhšie skladovanie než iné citrusové plody.
Jablká
Málo docenené ovocie, ktoré je u nás dostupné po celý rok. Obsahuje vitamíny, ale tiež dôležitú jablčnú vlákninu. Berte si jablko na olovrant – už len tým prospejete svojmu zdraviu.
Banány
Jeden banán pokryje vašu dennú dávku draslíka, ktorú potrebujete pre správne funkcie srdca a udržanie normálneho tlaku. Aj to je ideálny a rýchly olovrant.
Obilné vločky
Obsahujú veľa vlákniny. Čistia črevá, prispievajú k rýchlemu spaľovaniu potravín a znižujú hmotnosť i tlak.
Pohánka
V pohánke je látka zvaná „rutín“, ktorá sa radí medzi bioflavonoidy. Zvyšuje pružnosť ciev, preto sa odporúča pri vysokom tlaku i pri ateroskleróze. Navyše má protirakovinové účinky. Pohánku môžete konzumovať ako prílohu alebo s mliekom ako kašu.
Včelí med
Ide o zdravšie sladidlo než cukor. Navyše obsahuje mnoho minerálnych látok a enzýmov – napríklad acetylcholín, ktorý pôsobí priaznivo pri hypertenzii.
Ryby
Najmä tie sladkovodné obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré pôsobia priaznivo na srdce a cievy a riedia krv. Pokiaľ ste ako malí jedli rybí tuk, vlastne nejde o nič moc iného. Vhodné sú napríklad lososovité ryby, pstruh, halibut, sleď, pleskáč či platesa.
Jogurt
Kvalitný jogurt, rovnako ako kyslá kapusta alebo kefír, obsahuje probiotické kultúry. Tie pôsobia blahodarne na žalúdok – a bola preukázaná i spojitosť s lepším krvným tlakom.
Kakao a čokoláda
Taktiež čokoláda pomáha na vysoký tlak. Kúpte si ale takú, ktorá má vysoký obsah kakaových bôbov. Voľte radšej horkú než mliečnu.
Orechy
Tiež v nich je draslík a horčík, teda látky, ktoré regulujú vysoký tlak. Nepreháňajte to však s množstvom, sú zároveň pomerne tučné.
Strukoviny
Aspoň raz týždenne by sa mali objaviť v každom jedálnom lístku. Obsahujú minerálne látky, vlákninu, bielkoviny a takmer žiadny tuk. Preto jedzte sóju, hrach, šošovicu, fazuľu i cícer. Naklíčené strukoviny sú ešte bohatšie na enzýmy.

Pomôže vám, keď obmedzíte

Soľ
Postupne ju nahradzujte bylinkami a korením. Pokiaľ budete uberať pomaly, vaše chuťové bunky si na menej slanú chuť čoskoro zvyknú. Ideálne je udržať denný prísun soli na 2–3 g (približne polovica čajovej lyžičky). Nezabudnite, že až 70 % denného príjmu soli pochádza z priemyselne vyrobených potravín. Vyhýbajte sa salámam, paštétam, slaným sušienkam, instantným polievkam alebo konzervám.
Tuky
Ich obmedzenie vám pomôže znížiť nadváhu a váš tlak klesne úplne prirodzene. Predovšetkým skúste nahradiť živočíšne tuky, ako je maslo, sadlo, slanina, škvarky alebo bôčik, za tuky rastlinné – za slnečnicový, olivový, sójový a rybí olej.
Káva
Nebojte sa, jedna šálka denne riziko vysokého tlaku nezvýši. Pokiaľ kávu milujete, pite prekvapkávanú. Papierový filter totiž dokáže zachytiť tukové látky, ktoré káva obsahuje.
Alkohol
Aj pri alkohole záleží na množstve. Jeden pohár kvalitného červeného vína alebo jedno pivo vám neublížia.
Čierny čaj
Rovnako ako v káve, i v čiernom čaji je kofeín, ktorý zvyšuje krvný tlak. Obmedzte preto čierny čaj na maximálne jednu šálku denne. Pokiaľ ste milovníci čaju, naučte sa piť kvalitný zelený alebo biely čaj. Tieto druhy čaju obsahujú menej kofeínu a obsahujú tiež zdraviu prospešné látky.
Pošlite to ďalej. Aj vaši priatelia ocenia rady odborníkov
Nahor
Britská spoločnosť pre hypertenziu, Americké združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov, Európska spoločnosť pre hypertenziu a Nemecká liga pre hypertenziu odporúčajú tlakomery Veroval®.
© 2024 HARTMANN-RICO spol. s.r.o., Einsteinova 24 (Aupark Tower), 851 01 Bratislava