7 krokov, vďaka ktorým sa zbavíte stresu

V stresovej situácii vysiela náš mozog do tela signály, ktoré nás majú pripraviť na záťaž spojenú s bojom alebo s útekom. Telo sa snaží krátkodobo aktivovať všetky rezervy a dostať živiny do svalov a orgánov. Práve preto sa nám pri strese zvyšuje krvný tlak.

Pokiaľ sme však v strese dlhodobo, táto obrana nášho tela prestáva plniť svoju funkciu. Zvyšuje sa pravdepodobnosť civilizačných ochorení, medzi nimi tiež chorôb spojených s vysokým tlakom. Preto je dôležité vedieť stres zvládať a relaxovať. Len čo prestanete byť v strese, váš tlak sa prirodzene zníži.

1

Robte si pri práci pravidelné prestávky

Prejdite sa alebo sa pretiahnite. Najlepšie každú polhodinu. Robte si prestávky, pri ktorých sa budete zaoberať nejakou inou činnosťou než predtým. Až sa k práci vrátite, pôjde vám všetko rýchlejšie od ruky.

2

Naučte sa relaxačné cvičenia

Pohodlne si sadnite alebo ľahnite a zatvorte oči. Sústreďte sa len na svoj dych a na ťarchu svojho tela. Alebo si predstavujte nejaké príjemné miesto. Relaxácia ponúka jeden z najjednoduchších spôsobov, ako sa uvoľniť a nabrať energiu.

3

Píšte, kričte, štiepajte drevo

Každý človek ma svoj spôsob, ako prekonať nepríjemné pocity. Niekomu pomáha napísať rozčúlený e-mail a potom ho zasa zmazať, druhý chodí behať a tretí krčí papiere. Nájdite to, čo pomáha vám.

4

Dýchajte

V strese máme tendenciu dýchať povrchne. Keď prehĺbite svoj dych, vysielate do tela správu, že je všetko v poriadku. I vďaka tomu sa upokojíte. Môžete si predstavovať, že s každým výdychom váš opúšťa tiež napätie.

5

Vyhraďte si čas na svoje koníčky a rodinu

Berte si na seba len toľko, koľko môžete zvládnuť. Rozlišujte to, čo je naliehavé, od toho, čo je naozaj dôležité. Venujte každý týždeň nejaký čas len sami sebe. Nezabudnite robiť veci, ktoré vás tešia a umožňujú vám nabrať silu.

6

Nebuďte puntičkári

Robte všetko tak, ako najlepšie viete a ako je za daných okolností múdre. Ale nie lepšie. Keď sa niečo nepodarí, spomeňte si, že v danú chvíľu ste robili, čo ste mohli.

7

Myslite pozitívne

Pocity šťastia a vďačnosti pôsobia na telo opačne než stres. Obklopujte sa ľuďmi, medzi ktorými vám je dobre. Udržujte dobré vzťahy s ľuďmi okolo seba. A skúste si každý deň uvedomiť niečo, z čoho máte radosť.

Pri zvládaní stresu vám pomôže tiež pohyb. Choďte na prechádzky, športujte a zostaňte zdraví.

Ako začať s pravidelným pohybom?
Pošlite to ďalej. Aj vaši priatelia ocenia rady odborníkov
Nahor
Britská spoločnosť pre hypertenziu, Americké združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov, Európska spoločnosť pre hypertenziu a Nemecká liga pre hypertenziu odporúčajú tlakomery Veroval®.
© 2024 HARTMANN-RICO spol. s.r.o., Einsteinova 24 (Aupark Tower), 851 01 Bratislava