Vysoký tlak v tehotenstve

Vysoký tlak je jedna z najčastejších zdravotných ťažkostí, ktoré postihujú nastávajúce mamičky. Môže ohroziť tehotnú ženu i bábätko. Našťastie je jednoduché vysoký tlak odhaliť a pri pravidelnom sledovaní zasiahnuť, keby bolo čokoľvek v neporiadku.

Prečo vzniká

Tehotenstvo je záťaž pre celý organizmus. Pokiaľ lekár tehotnej žene nameria vysoký tlak hneď spočiatku tehotenstva, najskôr je na vine chronická hypertenzia. Vysoký tlak priamo spojený s tehotenstvom sa rozvíja najmä v 2. a 3. trimestri. Častejšie ohrozuje mamičky mladšie než 20 a staršie než 40 rokov, ženy trpiace cukrovkou a mamičky s viacpočetným tehotenstvom.

Dôvody, prečo majú tehotné ženy zvýšený tlak kvôli tehotenstvu, nie sú úplne známe. Pravdepodobne je chyba v placente, ktorá sa nedostatočne prekrvuje a nepredáva dieťaťu potrebné látky v správnej miere. Pokiaľ je tlak vysoký, k bábätku sa kyslík i ďalšie živiny dostávajú horšie, ako by mali.

Riziká zvýšeného tlaku v tehotenstve

U väčšiny tehotných mamičiek je tlak zvýšený len mierne. V takýchto prípadoch je riziko nízke. Keď sa však zvýši príliš, môže spôsobiť spomalený rast dieťaťa, predčasný pôrod alebo aj potrat. U mamičky má vysoký tlak všetky obvyklé následky – poškodzuje tepny, obličky alebo mozog.

Najzávažnejšou komplikáciou, ktorá súvisí s vysokým tlakom u tehotných žien, je preeklampsia. Ide o veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa objavuje u 6–8 % tehotenstiev. Spája sa s výskytom bielkovín v moči a prejavuje sa neustupujúcimi opuchmi, niekedy tiež horúčkou, rýchlym tepom, bolesťou hlavy, rozmazaným videním alebo bolesťou pri močení. Prichádza úplne náhle, spravidla až po 20. týždni.

Nemusíte sa báť, keď vám lekár raz nameria vysoký tlak. Je možné, že ste práve rozrušená, vybehla ste schody alebo máte „syndróm bieleho plášťa” – lekár vám skrátka vysoký tlak nameria takmer zakaždým. Pomoc je jednoduchá – merajte si tlak v pokoji doma a budete mať istotu, že je všetko v poriadku.

"Pokiaľ vysoký tlak nezmizne do 3 mesiacov, navštívte svojho lekára."

1

Zverte sa do rúk lekára

Pri každej návšteve gynekológa alebo praktického lekára vám sestrička v ordinácii zmeria tlak. Poradí vám tiež, čo robiť a čomu sa vyhnúť.

Príznaky hypertenzie
2

Buďte aktívna i počas tehotenstva

Ku správnym hodnotám krvného tlaku napomáha tiež pravidelný pohyb. Pokiaľ je to možné, choďte na dlhé prechádzky a vyskúšajte napríklad tehotenskú jogu.

Ako znížiť krvný tlak
3

Pravidelne si merajte tlak

Chcete mať istotu, že pre seba robíte maximum? Zaobstarajte si spoľahlivý tlakomer a pravidelne si merajte krvný tlak aj doma. Naučte sa tiež, ako tlak merať správne.

Ako vybrať kvalitný tlakomer
Pošlite to ďalej. Aj vaši priatelia ocenia rady odborníkov
Nahor
Britská spoločnosť pre hypertenziu, Americké združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov, Európska spoločnosť pre hypertenziu a Nemecká liga pre hypertenziu odporúčajú tlakomery Veroval®.
© 2024 HARTMANN-RICO spol. s.r.o., Einsteinova 24 (Aupark Tower), 851 01 Bratislava