Prečo je vysoký tlak nebezpečný

1/4
osôb nad 40 rokov umiera na následky neliečenej hypertenzie
20 %
dospelých sa s vysokým tlakom už lieči
70 %
seniorov trápia problémy s tlakom

Vysoký tlak nebolí, ale má silu poškodiť cievy v tele

Kôrnatenie tepien

Tiež sa mu hovorí artérioskleróza. Pri vysokom tlaku cievy odolávajú zvýšenej sile krvného prúdu. Po čase sa zduria, stuhnú a stratia pružnosť. Potom sa ľahko môžu pretrhnúť alebo upchať.

Ischemická choroba srdca

Nastáva, keď sa srdcové tepny zduria a zúžia sa. Tie potom zle zásobujú srdcový sval kyslíkom.

Infarkt myokardu

Ide o akútnu formu ischemickej choroby srdca. Tepna, ktorá vedie krv do srdca, sa upchá alebo praskne. Dôsledkom je v štvrtine prípadov úmrtie.

Mozgová príhoda, mŕtvica

Prichádza, keď sa upchá alebo praskne niektorá z ciev v mozgu. Niekedy sa jej hovorí „mozgový infarkt“. Pri neúspešnej liečbe môže byť dôsledkom ochrnutie i smrť.

Poruchy pamäti, demencia

Vysoký tlak už v strednom veku skryto spôsobuje poškodenie mozgového tkaniva, ktoré sa neskôr môže prejaviť vo forme Alzheimerovej demencie či podobného ochorenia.

Zhoršenie alebo strata zraku

Zvýšeným krvným tlakom dôjde k poškodeniu ciev v sietnici oka. To má za následok zhoršené videnie alebo úplné oslepnutie.

Zlyhanie obličiek

Ochorenie obličiek môže spôsobiť vysoký tlak – a naopak, zvýšený tlak v cievach obličiek môže poškodiť ich funkciu. Kontrolou tlaku je možné vyhnúť sa ich zlyhaniu i liečbe dialýzou.

Amputácia dolnej končatiny

Keď sa upchá tepna v dolnej končatine, prestáva do nej prúdiť kyslík a končatina môže aj odumrieť.

Hypertenzná kríza

Pokiaľ krvný tlak náhle vystúpi nad 230/130 mmHg, dochádza k akútnemu stavu, ktorý je typický veľkou bolesťou hlavy, kŕčmi a nevoľnosťou. Tlak je tak vysoký, že dochádza k poškodeniu alebo i zlyhaniu životne dôležitých orgánov.

"Vysoký tlak nezmizne sám a ak nie je liečený, môže viesť až k predčasnému úmrtiu."

1

Nepodceňujte riziká a myslite na prevenciu

Choďte na pravidelné lekárske prehliadky. Navštívte lekára v prípade akýchkoľvek príznakov, alebo pokiaľ sa necítite dobre. Majte istotu, že ste nič nezanedbali.

Príznaky hypertenzie
2

Znižujte svoj krvný tlak

Veľkej časti problémov s tlakom môžete sami predísť. Tiež môžete svoj tlak znížiť, pokiaľ budete dodržiavať jednoduché zásady zdravého životného štýlu.

Ako znížiť krvný tlak
3

Pravidelne sa merajte spoľahlivým tlakomerom

Merajte si správne a pravidelne tlak a držte hypertenziu na uzde. Vďaka moderným tlakomerom budete mať istotu, že je všetko v poriadku.

Ako vybrať kvalitný tlakomer
Pošlite to ďalej. Aj vaši priatelia ocenia rady odborníkov
Nahor
Britská spoločnosť pre hypertenziu, Americké združenie pre zdokonaľovanie lekárskych prístrojov, Európska spoločnosť pre hypertenziu a Nemecká liga pre hypertenziu odporúčajú tlakomery Veroval®.
© 2024 HARTMANN-RICO spol. s.r.o., Einsteinova 24 (Aupark Tower), 851 01 Bratislava